Menu główne:
AKCJA TOBRUKI
Po owocnych rozmowach w Nadleśnictwie Łąck i uzyskanej zgodzie zajęliśmy się odtwarzaniem bunkrów wzdłuż trasy Płock-Gostynin. Panowie Lewandowski oraz Węglewski, leśniczy opiekujący się lasami w tym rejonie oraz ich przełożeni podeszli do naszego przedsięwzięcia bardzo pozytywnie i chwała im za to. Linia ta została wybudowana w roku 1944 przez robotników z organizacji Todt, Hitlerjugend oraz okolicznych mieszkańców. Oprócz schronów typu Ringstand 58c, których potoczna nazwa to "tobruki" powstała cała sieć rowów łącznikowych, transzei oraz rowów przeciwczołgowych.
Na początek postanowiliśmy odtworzyć (czyt.odkopać) bunkier typu Ringstand 58 c, po prawej stronie trasy jadąc w kierunku Łącka. Po pierwszej wyprawie udało nam się odsłonić wejście po wygarnięciu z piachu złóż kubków plastikowych oraz musztardówek. Widocznie bywali tam ostrzy balangowicze. Pozostalo jeszcze wiele do zrobienia, ale najważniejsze że wciąż posuwamy sie do przodu.
Kolejnym etapem prac jest szańcowanie bocznych skarp rowu łącznikowego prowadzącego do bunkra, oraz odtworzenie obręczy w stropie przedziału bojowego o którą opierano np.dwójnóg karabinu maszynowego Mg, gdyż w wyniku działającego czasu i warunków atmosferycznych stara jest w opłakanym stanie.
Przy odnawianiu bunkrów swoją pomocą służą nam koledzy ze Stowarzyszenia Historycznego PUŁK 37 z Kutna. Dzięki ich zaangażowaniu widać już efekty tej pracy.
Kolejna sobota upłynęła nam na dalszych pracach przy bunkrze. Szańcowaliśmy burty przy wejściu oraz odtwarzaliśmy ziemiankę która znajduje się przy bunkrze wraz z łączącą je transzeją. Zakończenie prac już coraz bliżej, więc śledzik będzie (mamy nadzieję) w warunkach polowych :)
18 grudnia odbyło się wspólne spotkanie opłatkowe na rekonstruowanym przez nas "tobruku", "Weichsel" oraz "pułk 37" wspólnie podzielili się opłatkiem oraz przy pieczonej kiełbasce, śledziku i czymś do popicia integrowali się z przyrodą w warunkach polowych.
Dziękujemy kolegom i koleżankom z Pułku 37 za liczne przybycie i wspaniałą atmosferę.
28-go stycznia jako że pogoda dopisywała udało nam się troszkę podciągnąć prace.. Odkopane zostały rowy łączące nasz tobruk ze stanowiskami strzeleckimi i moździeża. Prace przy bunkrze trwają lecz ze względu na ostatnie mrozy nieco się opóźniaja. Kolejny wypad planujemy w ostatni weekend lutego.
25 lutego GRH Weichsel wraz z Pułkiem 37 spotkały się przy naszym "tobruku" aby zrealizować kolejny etap przywracana bunkra oraz terenu wokół niego do stany świetności. Dzięki zaangażowaniu naszego kolegi Pawła który zorganizował agregat prądotwórczy i spawarkę prace ruszyły z kopyta. Tobruk zyskał nową obręcz po której ślizga się osłona z MG. Reszta zajęła się pogłębianiem rowów łącznikowych i dalszym zabezpieczaniem burt przed osuwaniem. Jak zwykle wspaniała atmosfera i zaangażowanie uczestników sprawiły że czas poświęcony na renowację minał w mgnieniu oka.
Dzięki za tak liczne przybycie i do zobaczenia za tydzień.
Sesja zdjęciowa "Obrona pozycji - Grave 1944"
14 kwietnia nasza grupa wraz z zaprzyjaźnionymi kolegami z Pułku 37 wzięła udział w sesji zdjęciowej na terenie odnawianych przez nas umocnień w okolicznych lasach. Obsadziliśmy schron bojowy i próbowaliśmy odeprzeć atak spadachroniarzy. Choć walka była zażarta polscy komandosi okazali się świetnie wyszkoleni i przetrzepali nam skóry ;-).
Otwarcie Skansenu Fortyfikacyjnego "GRUPA WAROWNA CEGIELNIA" - Wałcz 05.05.2012
W dniu 05.05.2012 nasza grupa na zaproszenie Muzeum Ziemi Wałeckiej oraz Stowarzyszenia Theatrum Historica 503 Batalion Czołgów Ciężkich przy niewątpliwym poparciu przyjaciół z GRH Wiking wzięła udział w otwarciu Skansenu Fortyfikacyjnego "Grupa Warowna Cegielnia" - Wałcz 2012. Niewątpliwą atrakcją całego przedsięwzięcia był cykl pięciu następujacych po sobie inscenizacji , jednej z wojny 1920r. i czterech, drugowojennych pod wspólnym tytułem "Obrazy ostatnich dni wojny" . Znakomite przygotowanie pirotechniczne i wielka ilość broni i amunicji sprawiło że widowisko to na długo pozostanie w pamięci zarówno uczestników jak i zgromadzonej widowni.
Serdecznie dziękujemy organizatorom za możliwość zaprezentowania grupy jak i kolegom z GRH Wiking za pomoc ;) .
Zapraszamy do zapoznania się z materiałem fotograficznym z imprezy w naszej galerii.
Podziękowania dla Pani Katarzyny Kordylewicz za udostępnienie zdjęć.
Battle of Berlin 1945 - Warszawa 13.05.2012
Wczesnym rankiem 05.05.2012 r. udaliśmy się do Warszawy aby wziąć udział w projekcie w ramach jednego z największych biennale sztuki współczesnej na świecie - 7 Berlin Biennale, zatytułowanym Battle of Berlin` 1945.
Rekonstrukcję oparto na ostatnich dniach obrony stolicy Niemiec w kwietniu i maju 1945 roku, która zakończyła się kapitulacją Trzeciej Rzeszy. Pierwsza edycja Battle of Berlin `1945 odbyła się w Berlinie w Spreepark 29 kwietnia 2012. Członkowie naszej grupy wcielili się w sylwetki żołnierzy oddziału z Einheit Ezquerra, którzy to ramię w ramię z ochotnikami z Dywizji Nordland (w które to sylwetki wcielili się koledzy z GRH Wiking), bronili w ostatnich dniach wojny ważnych obiektów w berlińskiej dzielnicy rządowej. Dynamiczna akcja, nagłe zwroty sytuacji sprawiły ze cała inscenizacja wypadła okazale.
W dziale galeria zamieszczamy fotorelację zdjęciową, fot. Rajmund Klaus
Piknik militarny w Dziebałtowie - 02.06.2012
Drugiego czerwca w podkoneckim Dziebałtowie z okazji Dnia Dziecka lokalna społeczność Dziebałtowska oraz kilku okolicznych wsi zorganizowała I Piknik Militarny. Na pomysł zorganizowania imprezy wpadł Rafał Gajewski, członek Stowarzyszenia Tradycji i Oręża Polskiego i Uni Europejskiej "Rudy". Z pomocą przyszli mu : prezes Ochotniczej Straży Pożarnej z Dziebałtowa Pan Andrzej Nowak oraz sołtysi z Dziebałtowa, Brodów, Wincentowa, Sokołowa, Sielpi i Gatnik. Na ich zaproszenie nasza grupa udała sie do Dziebaltowa i zaprezentowała dioramę nawiązująca do codziennego życia żołnierzy niemieckich w Normandii przed lądowaniem wojsk alianckich. Kolejnymi punktami pikniku była parada sprzętu i żołnierzy po mieście Końskie, powrót na teren pikniku i zainscenizowanie potyczki pomiędzy wojskami Niemieckimi i Aliantami w Normandii.
Serdecznie dziękujemy za zaproszenie i składamy słowa podziękowania całej społeczności zaangażowanej w przygotowanie tego pikniku. Jedzenie oraz wszelkie lokalne dobrodziejstwa jeszcze do tej pory wspominamy z łezką w oku. Dziękujemy serdecznie i do spotkania przy kolejnej okazji.
Odyseja Historyczna Kutno 2012
W dniach 20-22 lipca 2012r. w podkutnowskim Leszczynku odbył się zlot grup rekonstrukcji historycznych pod nazwą Odyseja Historyczna Rozdział III. Podobnie jak rok wcześniej nasza grupa zjawila się niemal w pełnym składzie i zaprezentowała umundurowanie i wyposarzenie Waffen SS. Wspólnie z kolegami z GRH Wiking zbudowaliśmy ziemiankę i łączące się z nią transzeje, które posłużyły nam jako diorama.Widzowie mogli zobaczyć fragment obozowego życia, obejrzeć broń i wyposarzenie z tamtego okresu. Codziennie braliśmy też udział w inscenizacjach, podczas których z użyciem broni salutacyjnej i pirotechniki prezentowaliśmy widzom epizody z walk zarówno frontu wschodniego jak i zachodniego.
Serdeczne podziękowania dla organizatorów za super przyjęcie i doskonałe warunki. Podziękowania należą się również wszystkim kolegom rekonstruktorom za wspaniałą zabawę i integrację. Do zobaczenia za rok!
Uroczystości upamiętniające 70 rocznicę powołania AK w lasach Jata
12 sierpnia udaliśmy się na Lubelszczyznę do rezerwatu Jata, gdzie podczas II Wojny Światowej mieściły się obozy partyzantów AK i NSZ na uroczystości upamiętniające 70 rocznicę powołania AK w tamtejszm okręgu. Niemal całodzienna uroczystość składała się z trzech, spójnych ze sobą części – części patriotyczno – religijnej, inscenizacji potyczki partyzanckiej oraz spotkania z kombatantami Armii Krajowej. Część patriotyczno – religijna miała miejsce pod pomnikiem żołnierzy Armii Krajowej w rezerwacie Jata. Składały się na nią; msza święta, przemówienia zaproszonych gości, apel poległych oraz złożenie kwiatów pod pomnikiem w hołdzie żołnierzom. Po zakończeniu głównych uroczystości, wszyscy zgromadzeni udali się, przy wspólnym śpiewie pieśni patriotycznych, na miejsce – również w rezerwacie Jata, w którym odbyła się inscenizacja potyczki partyzanckiej. Inscenizację przygotowali członkowie Grupy Historycznej "Zgrupowanie Radosław", naszego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej GRH "Weichsel" oraz Stowarzyszenia Historycznego "Strzelcy Kaniowscy". Wieczorna część uroczystości odbyła się w miejscowości Żdżary na tzw. Ranczu Pod Bocianami. Uczestnicy mogli wysłuchać koncertu pieśni patriotyczno-wojskowych, wirtuozów harmonijki ustnej, obejrzeć wystawę fotografii, umundurowania i wyposażenia wojskowego. Całość dopełnił poczęstunek wojskową grochówką.
Organizatorom, kolegom rekonstruktorom i wszystkim którzy nas tam przyjęli dziękujemy za wspaniałą atmosferę. Na fotografii - pamiątkowa odznaka okolicznościowa.
Kontynuacja prac na lini bunkrów obrony Płocka
Jak już wcześniej pisaliśmy nasze Stowarzyszenie wraz z kolegami ze Stowarzyszenia Historycznego Pułk 37 z Kutna podjęło się oczyszczenia i przywrócenia do świetności "tobruka" wraz z siecią transzei. Do tej pory odkopaliśmy i oczyściliśmy jeden z bunkrów, odtworzyliśmy sieć okopów i oszalowaliśmy je. Odtworzyliśmy też obręcz po której poruszała się osłona wraz z karabinem maszynowym. Kolejnym etapem było wykonanie w/w osłony, odtworzyliśmy ja na podstawie zdjęć i rysunków z epoki. Wreszcie nadszedł czas na zbudowanie ziemianki w istniejącym zagłębieniu obok bunkra, która służyła jako miejsce odpoczynku dla załogi "tobruka".
W sobotni ranek zaczęło się kopanie, cięcie i zbijanie ziemianki. Pracy pozostało jeszcze sporo, ale entuzjazmu i zapału nie brakuje. Będziemy relacjonować kolejne etapy rekonstrukcji tego odcinka umocnień.
Rzeczpospolita Kampinoska 2012
29 września w Lipkowie k/ Izabelina odbyła się inscenizacja historyczna pt. Rzeczpospolita Kampinoska 2012, na którą została zaproszona również nasza grupa. Inscenizację poprzedziła Msza św. w kaplicy parafialnej przy kościele Św. Rocha w Lipkowie i spotkanie z kombatantami, świadkami tamtych wydarzeń. W inscenizacji uczestniczyło ponad 90 rekonstruktorów, niemiecki transporter opancerzony Sd.Kfz 222, motocykle: BMW R12, BMW R75, Zundapp KS 750, samochody: Mercedes 170 V i Wanderer W 24. Trwające około półtorej godziny przedstawienie miało nowatorski charakter, gdzie publiczność umieszczona została w centralnym miejscu, a wydarzenia, potyczki i gra rekonstruktorów odbywały się wokół niej. Po zakończeniu inscenizacji gromkie i długie brawa, licznie zgromadzonej widowni dały nam odczuć, że ta inscenizacja nie przejdzie bez echa i na długo zostanie zapamiętana.
VII Spotkania Modelarskie Lublin 2012
Kolejny już raz zostaliśmy zaproszeni do Lublina na Spotkania Modelarskie aby zaprezentować na przygotowanej dioramie wyposażenie i uzbrojenie żołnierzy niemieckich z końcowego okresu II WŚ.Wczesnym rankiem 21-go października wyruszyliśmy z Płocka i o godzinie 8.00 zameldowaliśmy się przed Galerią Olimp gdzie odbywała się ta impreza. Krótkie przygotowania i można nas było oglądać w mundurach i wyposażeniuz tamtych lat.
Kolejny wypad na bunkier
W pierwszy wolny weekend listopada udaliśmy się na "tobruk" aby dalej prowadzić prace przy odtwarzaniu pozycji z 44r. Zajęliśmy się dalszym rekonstruowaniem ziemianki. Skończyliśmy zadaszenie, zasypaliśmy ziemią i zamaskowaliśmy. Pozostało nam zrobić tylko ścianę z wejściem, ale to już przy okazji następnego wypadu, gdyż zrakło nam już materiału.
W tym miejscu pragniemy zaapelować do wszystkich którzy odwiedzają rekonstruowane pozycje i urządzają tam strzelanie z broni ASG. Bardzo nam miło że nasza praca i odtworzenie tych historycznych miejsc służy ogółowi ,ale bardzo prosimy - zostawiajcie po sobie porządek.
Event w Galerii Mazovia
10 listopada nasza grupa została zaproszona do wzięcia udziału w przedsięwzięciu zorganizowanym w jednej z płockich galerii handlowych. Zaprezentowaliśmy tam umundurowanie i uzbrojenie żołnierzy niemieckich z lat 1943-45. Diorama którą stworzyliśmy ukazywała wiele ciekawych eksponatów z tamtego okresu i wzbudzała spore zainteresowanie odwiedzających galerię.
Spotkanie opłatkowe 2012
To już nasza wspólna tradycja. Przed zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia razem z kolegami i koleżankami ze Stowarzyszenia Historycznego PUŁK 37 z Kutna spotkalśmy się na odrestaurowanym przez nas fragmencie lini obronnych aby podzielić się opłatkiem, podsumować mijający rok oraz ustalić wytyczne na rok kolejny. Nie zabrakło oczywiście jadła i napitku. Czas spędzony na naszej wigilii upłynął w mgnieniu oka i nawet się nie obejrzeliśmy, a już trzeba było wracać do domów i codziennych zajęć.
Wesołych Świąt!